Kritik Tahran Zirveden İlk Açıklamalar

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Tahrandaki üçlü zirve öncesi İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ile görüştü. Başkan Erdoğan Rusya Devlet Başkanı Putin ile görüştükten sonra üç lider tarihi zirveye geçtiler.

işte kritik zirveden ilk açıklamalar

işte kritik zirveden ilk açıklamalar işte kritik zirveden ilk açıklamalar işte kritik zirveden ilk açıklamalar

 

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İran Liderler Konferans Salonunda Ruhaninin ev sahipliğindeki Suriye meselesi için yapılacak Türkiye-Rusya-İran Üçlü Zirvesi başladı.

 

İran Cumhurbaşkanı Ruhani üçlü zirvede konuştu:

 

Öncelikle iki ülkenin değerli liderleri İrana hoşgeldiniz. ortak çabalarımızın Suriyedeki ateşin sona yaklaşmasına, Suriyedeki terör faaliyetlerinin son bulması için elimizden geleni yapacağız. İşgalci siyonist rejim de Suriye topraklarını derhal terk etmeli. Suriyedeki kararlar Suriye halkına aittir. Demokrasi tüfek borusundan geçmez. Kanunsuzca Suriyede bulunan ABDden herhangi bir şey beklenemez. ABDyi Fıratın doğusundan çıkmaya zorlayalım.

 

Rusya devlet başkanı Putin zirvede konuştu.

 

Suriyede terör grupları temizlendi. Suriyenin yüzde 90ı kontrol altına alındı. BMde anayasa komitesi oluşturulacak. 15 bin kişi evlerine geri döndü. Rusya Suriyeye düzenli yardım sağlıyor. İnsani yardım konusunda da çabalarımızı birleştirmemiz lazım. Sayın Cumhurbaşkanı Erdoğana katılıyorum. İdlibde çok fazla sivil var. Suriye hükümeti tüm toprakları denetlemeli.

 

Başkan Erdoğan zirvede konuştu:

 

Zirveden gelecek sonuçları bütün dünya sabırsızlıkla bekliyor. Astana zirvesinde asgari müşterekler için bir araya geldik. Şiddetin durmasını, terörist unsurları bölgeden temizledik. Mültecilerin evlerine dönüş yolunu açtık. Bugün gerginliği azaltma bölgelerinden sadece İdlib kaldı. Muhalifler kendilerini aldatıldığını düşünüyorlar. Şu an için çok riskli bir yere geldi. İdlib sadece Suriyenin değil bizim için hayati öneme sahiptir. 12 gözlem noktasının bir sebebi de İdlibe sığınanlara güvence vermektir. Her ne gerekçe ile olursa olsun İdlibe yapılacak saldırı bir katliama sebep olacaktır. Kendi halkını öldüren birine İdlibin güvenliği teslim edilemez. Gidecek başka yerleri olmadığı için bizim sınırımıza geleceklerdir. Türkiye mülteci ağırlama kapasitesini doldurmuştur. Astana sürecindeki son toplantı olacak. Fıratın doğusunda bizim istemediğimiz işler oluyor.  Türkiye bölgedeki varlığını korumakta kararlıdır. Kimyasal silahlarla ilgili tepki gösteriyoruz ama konveksiyonel silahlara karşı tavır almıyoruz. BMde bunu güncellemenin zamanı gelmiştir. Rusya Federasyonuna burada büyük görev düşüyor. Bu zirveden çıkacak kararın Suriye yararı olmasını istiyorum. Benim üzerimde durduğum nokta İdlibteki ateşkestir. İdlibte tekrardan göç başladı. Bizim sınırlarımıza geliyorlar. Bir ateşkes ve terör gruplarına karşı gereken müdahaleyi yapalım. İdlibde ateşkes sağlanması büyük önem arz ediyor. Ateşekes ilanı yapabilirsek önemli bir adım olacak. Bunu başarabilirsek tarihi

 

 

 

ÖNCE RUHANİ, PEŞİNDEN PUTİN...

 

Zirve öncesi Başkan Erdoğan ve İran Cumhurbaşkanı Ruhani ile görüştü. Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Putinin "Suriye" meselesi için yapılacak "Üçlü Zirve" öncesi Tahrandaki baş başa görüşmesi sona erdi.

 

ERDOĞANDAN İLK SÖZLER

 

Başkan Erdoğan zirve öncesi, "Çok çok önemli birgün ve Cuma. Soçi, İstanbul ve şimdi de Tahranda önemli görüşmeyi gerçekleştireceğiz inşallah. " ifadelerini kullandı.

 

Başkan Erdoğana İran seyahatinde Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, MİT Başkanı Hakan Fidan, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalının da bulunduğu heyet eşlik etti.