Rusya Bizi Şaşırttı

Ülkesinde PKK ve YPG için faaliyet izni veren Rusya bizi şaşırttı. İnşallah gerisi daha da güzel gelir.

Haberler konuyu “Rusyadan çok sert YPG çıkışı” diye verdiler. Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, ABDnin Fıratın doğusunda PKK/YPGye verdiği desteğin kabul edilemez olduğunu söyledi.

Rossiya 1 televizyonunda yayınlanan "Moskova.Kremlin.Putin" programında konuşan Lavrov, Putin ile Erdoğan’ın Arjantin’deki G20 zirvesi kapsamında yaptığı görüşme ile ilgili bilgi verdi.

Lavrov, "Görüşmede İdlib konusundaki mutabakat doğrulandı. Taraflar Türk meslektaşlarımızın aktif ve istikrarlı eylemlerine rağmen, hâlâ tüm aşırıcı grupların 20 kilometrelik silahsızlaştırılmış bölgeden ayrılmadığını belirtti" dedi.

Liderler silahsızlaştırılmış bölgeye yönelik mutabakatın uygulanmasına yönelik adımlar ve bu sırada militanların bu kritik mutabakatı sabote etmemesine yönelik tedbirler alınması konusunda da anlaştı.

 

"ABD, SURİYE’DE KÜRT KARTINI’ OYNUYOR"

 

Öte yandan Lavrov, ABD’nin Fıratın doğusu ve Suriyenin diğer bölgelerindeki eylemleriyle Kürt kartını oynadığını ifade etti. Lavrov, ABDnin eylemlerinin Suriyenin toprak bütünlüğü ihlal ettiğini söyledi: "Fırat’ın doğusunda olanlar, doğrudan Suriyenin toprak bütünlüğünün ihlali. Bu herkesçe açık bir şey. ABD, özel kuvvetleri ile danışmanlarının bulunduğu Fıratın doğusu ve Suriyenin başka bölgelerindeki eylemleriyle Kürt kartını oynuyor. Bu Kürt meselesinin bölge ülkelerinde (Türkiye, Irak, İran) ne kadar önemli olduğunu göz önünde bulundurursak, bu çok tehlikeli bir oyun."

 

"ABD, FIRATIN DOĞUSUNDA DEVLET BENZERİ YAPILAR KURMAYA ÇALIŞIYOR"

 

Lavrov, "Fıratın doğusunda kabul edilemez şeyler oluyor. ABD burada devlet benzeri yapılar kurmaya çalışıyor, Suriye hükümetinin bölgelerindeki altyapıları yeniden inşa etmeyi reddederken, bu bölgelerde insanların normal yaşama dönmesi için milyonlarca dolar harcıyor" diye devam etti.

 

"BATI’NIN, RUSYA, TÜRKİYE VE İRANIN FİKİRLERİNE KARŞI SUNDUĞU BİR ALTERNATİF YOK"

 

Lavrov, Batının Suriye konusunda Astana üçlüsünün (Rusya, Türkiye ve İran) teklif ettiklerine karşı alternatif bir stratejisi ya da taktiği olmadığını, bunun giderek daha gözle görülür bir hal aldığını ekledi.

 

Lavrov, "Astana sürecinin garantör ülkelerinin inisiyatifiyle oluşturulmakta olan Anayasa Komitesi, birçok ülkeye göre BMGK’nın krizin tüm taraflarının masaya oturtulmasına ve ülkede nasıl yaşamak istediklerine karar vermesine yönelik 2254 kararını uygulamaya başlamak için tek fırsat" dedi.

 

Tarafların anlaşmasının ardından yeni bir anayasanın kabul edilebileceği ve seçimlerin gerçekleştirilebileceğini vurgulayan Lavrov "Tekrarlıyorum, terörle mücadele, göçmenlerin ülkelerine geri döndürülmesi, insani yardım ve siyasi süreç konusunda yıllardır Astana üçlüsünün yönelttiklerinden başka fikirler duyamıyoruz" ifadelerini kullandı.

(https://www.habervaktim.com/haber/555358/rusyadan-cok-sert-ypg-cikisi.html )