737nci Hayme Anayı Anma ve Göç Şenlikleri

 03.09.2018 08:58

Osmanlı Devletinin kurucusu Osman Gazinin babaannesi, Ertuğrul Gazinin annesi olan ve "devlet ana" diye tanınan "Hayme Ana" için 737nci kez kabri başında anma töreni düzenlendi.


Osmanlı Devletinin kurucusu Osman Gazinin babaannesi, Ertuğrul Gazinin annesi olan ve "devlet ana" diye tanınan "Hayme Ana" için Kütahyanın Domaniç ilçesine bağlı Çarşamba köyündeki kabri başında bu yıl 737nci kez anma töreni düzenlendi. 

Törene katılan Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Hayme Ananın türbesini ziyaret ederek, dua etti. Ersoy, törenlerin yapıldığı alandaki yörük çadırlarını da gezdi.

Bakan Ersoy, yaptığı konuşmada, Hayme Ananın hakka yürüdüğü 1281 yılından bu yana bu topraklarda 737 kez gerçekleştirilen şenliklerin sahip olunan köklü gelenek ve göreneklerin, hiçbir millete nasip olmayacak şanlı tarihin en açık ispatı olduğunu söyledi.

Hayme Ananın isminin de çok anlamlı olduğunu belirten Ersoy, şöyle konuştu:

"Hayme Anamızın ismi esasen kendisi gibi çok anlamlıdır. Arapça çadır anlamına gelmektedir. Çadır Türklerde aile, yuva, birlik ve beraberliğin sembolüdür. Tıpkı bu toprakları bizlere ana vatan kılan Ertuğrul Gazinin annesi, Osmanlı devletinin kurucusu Osman Beyin ninesi olan devlet ana olarak da anılan Hayme Hatun gibi. Hayme Ana cefakar, vefakar, fedakar ve cesur Türk kadınının en görkemli sembolüdür. Onun tarih içinde üstlendiği rol, gördüğü işlev çok az kadına nasip olmuştur. Hayme Ana kadının Türk toplum yaşantısında üstlendiği anlamlı rolün, gurur duyulacak kadın, erkek eşitliğinin de en şanlı örneklerindendir. Aşireti, töre gereği beyi ile idare ettiği için engin bir bilgi ve tecrübeye sahip olduğundan Hayme Ana Süleyman Şahın zamansız vefatının ardından Kayıların başına geçmiş, dağılma noktasına gelen Kayı boyunu Domaniçe kadar selametle getirerek cihanın en büyük devleti olan Osmanlı İmparatorluğunun temelini atmıştır."

Kütahya Valisi Ahmet Hami Nayir de Hayme Ananın, Türk tarihinde adına türbe yaptırılan ilk kadın olduğunu hatırlattı.

Hayme Ananın, cihan hakimiyeti kuran büyük Osmanlıya can veren ana olduğuna işaret eden Nayir, "O, bizlere bıraktığı engin tarihi mirası ile göğsümüzü kabartan anamızdır. Tarihimizin temel taşlarından biri olan Hayme Anayı, bu büyük Türk kadınını, ilk çadırın kurulduğu günden bugüne kadar canlarını veren şehitlerimizi ve ahirete irtihal etmiş olan tüm gazilerimizi ve Türk analarını, bugün nedeniyle bir defa daha gururla, onurla yad ediyor, onlara Allahtan rahmet diliyor ve ruhları şad olsun diyorum." ifadelerini kullandı.

Tören kapsamında etnospor gösterileri ve mehteran bölüğü eşliğinde Söğüte temsili göç yürüyüşü de yapıldı.

Hayme Ana

Kocası Gündüz Alpin Fırat Nehrini geçerken boğularak ölmesi üzerine Kayı Boyunun başına geçen Hayme Ana, Selçuklu Sultanı Alaaddin Keykubatın yer göstermesi üzerine önce Ankara Karacadağ, ardından da Domaniç ve Söğüte yerleşti. Domaniç Yaylasını yazlık, Söğütü kışlık olarak seçen Hayme Ana, oğlu Ertuğrul Gazi ve torunu Osman Gaziyi yetiştirerek imparatorluğun temelini attı.

Ertuğrul Gazi, devlet ana diye de anılan annesi Hayme Anayı öldüğünde, Çarşambada her yıl çadır kurduğu bir tepenin üzerine defnettirdi. Sultan 2. Abdülhamid, 1892de büyük ninesi Hayme Ananın kabrinin üzerine bugünkü türbeyi yaptırdı.