Anılar Ve İbretler
Yazarın ilk kitabı. İlk gözağrısı. İlk olmanın heyecanı var her yerinde, coşkusu var, ağlamaları, inlemeleri var. Genç bir din dersi öğretmeni pozitivizmin din gibi öğretildiği milli eğitimin içinde materyalizmin ateşinde imanlarını kaybederek yanan yavrularını görür ve haykırır durur kurtarmak için onları. Bu heyecanı çoğu kez anlamaz çevresi. Yadırgar yazarı. Ama o bir itfaiyece gibi yangından yangına koşmaktadır alarm gibi ziller çaldıkça.

Sonra o yaşananlar anılardan sayfalara akarlar gürül gürül yazmakla. Yazara göre yazmak yaşamak demektir. Yazmak, düşünmek, değerlendirmek, sorgulamak ve yargılamak demektir aynı zamanda. Yazmak, katkıda bulunmaktır. Fedakârlık işidir. Sevgi işi, gönül işidir. Değer vermektir insana, evrene. Bu yüzden bir borç, bir yükümlülüktür. Şan, şöhret ve menfaat gibi duygular çok sönük, çok basit ve çok ilkel kalır bunların yanında. Letâifleriyle yaşayanların iltifat etmeyeceği şeylerdir onlar.

Gözü âhirette olan bir sevdalının serüvenlerini okumak ister misiniz? O zaman geç kalmayın derim bu kitabı okumak için. Güzel bir dünya kurmak ve onu güzel bir sisteme ayarlamak amacı belki de sizin için de görevleriniz arasında olacaktır bu okumalarla. 

Diğer Eserler