Yeniden Merhaba

Muhterem Cemal Nar hocamızın “Cemal Nar com” isimli web sitesinde yazmaya, bundan aşağı- yukarı üç-dört yıl önce başlamıştık. Söz konusu sitede yazmaya başladığımız tarihten itibaren, bazı haftalar aksaklık olsa da kör-topal, eksik, belki de muhtevası/içeriği yönünden yetersiz de olsa, ülkemizi ve milletimizi ilgilendiren tarihi, güncel ve kültürel konularda hemen hemen her hafta bir yazı yazmaya gayret ettik.

Ne var ki bu süreç, geçen beş-altı ay içerisinde biraz kesintiye ve aksaklığa uğramış oldu. Söz konusu bu aksaklığın sebeplerinden birisi, bizlerin yazma uğraşısını biraz ağırdan almamız, diğeri ise muhterem hocamızın web sitesinin yenilecek olmasından dolayı kapalı olmasıydı. Neyse ki hocamızın, geçen haftalarda web sayfasının açıldığına dair bizleri bilgilendirmesiyle, söz konusu sitemizde yazı hayatımıza yeniden başlamış olduk. Rabbi Teâlâ bu konuda ve her konuda bizleri mahcup etmeyerek kendi rızasından ayırmasın.

Hangi niyet ve hangi amaç için olursa olsun yazmak ve yazma uğraşısı içerisinde olmak önemlidir diyoruz. İçerisinde yaşadığımız toplumu, milleti ve hatta mensubu olduğumuz ümmeti ilgilendiren hususlarda bir şeyler yazma gayreti içerisinde olmak elbette çok önemli olsa gerektir. Ben şahsen kendi adıma yazarlarımızı ve yazma meşguliyeti içerisinde olanları her zaman önemsemişimdir. Onların içerisinde yer aldıkları bu tür kültürel meşguliyetlerine oldum olası imrenmişimdir.

Şunu hemen peşinen ifade edelim ki, toplumumuz içerisinde yer alan mütedeyyin ve dînî derinliği olan insanlarımızın, milletimizin ve ümmetin sorunlarının çözümü konusunda herkesimden çok daha önde olma mecburiyetleri vardır. Yani, mutlaka bu kimlikte ve pozisyonda olan insanlarımızın milletin ve ümmetin geleceği adına gerek yazıları ve gerekse sözleriyle mutlaka bir şeyler yapmaları gerekir. Bu millî, millî olduğu kadar bir o kadarda dînî bir sorumluluk olsa gerektir.

Yıllar önce muhterem hocamızın sitesinde “Bismillah Diyerek” başlığı altında yazdığımız ilkyazımızda şöyle demişizdir:

‘Niçin yazmak? Söz ve yazı ustasının bir kitabında geçen ifadesiyle “ yazmak yaşamak demektir. Yazmak, düşünmek, değerlendirmek, sorgulamak ve yargılamak demektir. Yazmak değer vermektir insana evrene. Bu yüzden bir borç bir yükümlülüktür…” Aynen öyle… Bizce de Allah (cc)’ın bize lütfettiği nimetlerin şükrünü yerine getirme adına, sevinçlerimizi heyecanlarımızı sizlerle paylaşmak isteyeceğiz.

Takdir edersiniz ki, amacımız, körü körüne yazmış olmak için yazmak değil, inançlarımızın ve ideallerimizin bize yüklediği misyona katkıda bulunabilme kaygısıyla yazmaya çalışmak olacaktır.’

Şu anda da, yukarıda söz konusu ettiğimiz yıllar önceki düşünce ve görüşlerimizi aynen muhafaza ediyoruz. Ne diyelim, Rabbimiz(cc) bizlerin, hepimizin direnme gücümüzü artırarak bizleri kendi yolunda muvaffak kılsın. Vesselâm.

,
Yazarın Diğer Yazıları