Din Özgürlüğü mü Dediniz?

Hindistan’da bir kısım insanlar ineğe tanrı diye taparlarmış. Bize göre çok garip, akıl ve mantıktan uzak bir davranış. Ama bütün uygar ve çağdaş uluslar şöyle diyor: “Arkadaş, sen istersen inanmazsın. Bunda özgürsün. Ama bir başkasının bu inancıyla alay edemezsin. Çünkü inançta mantık aranmaz. Mantıklı veya değil, ona inananın bileceği bir şeydir. Sen çağdaş bir insansan, saygı duyacaksın”


“Din ve vicdan özgürlüğü de budur zaten.  Beğenmiyorsan inanmazsın ama inananın dinine de karışamazsın. Yoksa çağdışı olursun.”

 

Ama bizim ülkede böyle diyenlerde yine bir terslik var. Söz konusı Hindistan ve ineğe tapma olunca gayet çağdaş oluyorlar, onlara seve seve inanç özgürlüğünü tanıyorlar, ama İslam’a gelince, İslam Şeraitine gelince başlıyorlar ağız dolusu hakarete: “Gericilik, yobazlık, ortaçağ karanlığı”…

 

Kimse de kalkıp “yahu sana ne, karanlıksa benim karanlığım, seni ne ilgilendirir, seni zorlamıyorum ya. İnanmazsan inanma, ama hakaret de etme. Sana, inançlara saygılı olmak düşer.” Demiyor. Yahu kendi insanın Hindulardan daha mı değersiz? Bu din, bu şeriat, ineğe tapmaktan daha mı aşağı Allah aşkına,

 

Cevap hazır:   

                                                                       

-Biz de müslümanız”.  

                                                        

  -Öyle diyorsan öyle olsun, peki derdin ne?


- Şu ikiyüz ayet…


-Bana ne, git Allah ile pazarlığa giriş. İkiyüz ayet mi, beşyüz ayet mi, ne indirirsen artık…

 

Başa dönersek, işte buna karşı yapılacak akıllı, mantıklı ve sağ duyulu tepki yokluğunu anlamıyorum. Papa veya karikatüristler yapınca yeri göğü inleten, hatta ölçüsüz ve sağlıksız tepki verenler, akıllı ve mantıklı tepkiler için nerdeler?

 

Bir de “Diyanet nerde” diye soruyorum? Yeri geldiğinde, “din işlerinden ben sorumluyum” diyen diyanetin, anlatması gerekmez mi bunlara artılı eksili, çıkarmalı toplamalı dinin Allah katında sahih olup  olmadığını? Daha evvelki hak dinlerin, bu tür insan eliyle gelen müdahaleler yüzünden haktan saparak batıla dönüştüğünü… Devletin görevi, Allah’ın görevinden sorumsuz kılar mı kişileri, kurumları?

Yazarın Diğer Yazıları