Hatadan Dönmek Erdemli İnsanların İşidir

Hata insana mahsustur.  Her insan hata edebilir, yanlış yapabilir hatta aldatılabilir. Önemli olan hata yapmamak değil hatada ısrar etmemektir. İyi niyetli insanlar hata yaptığını ya da aldatıldığını anlayınca pişman olur ve hatasından döner, gerekirse özür beyan eder.


Gülen cemaatinin tavanı  ihanet, ortası ticaret, tabanı ise ibadet olarak ifade edilmiştir. Tavanın son darbe harekatı en hafif tabiri ile ihanettir.


bu cemaatin hataları gün yüzüne çıktığı halde hala başkalarını suçlamakta kendi hatalarını kabul etmemekte  hatta  düşmanlarla işbirliği yapmaktadırlar.  Bu durum iyi niyetle bağdaşmamaktadır.


Müslüman’ı  bağlayan şey dinidir, imanıdır. Ölçü din olunca bütün davranış ve muamelelerimizin dinimize uygun olması gerekir.


Pireye kızıp yorgan yakılmaz. Birileri çıkarımıza dokundu diye düşmanla işbirliği yapılmaz ve vatana ihanet edilmez.


Özür dilemek çok mu zor?  Bir olmak, beraber olmak varken, kardeş kavgası  niye?  Bugün birlik ve beraberliğe her zamankinden  daha çok muhtacız.


Hariciler Hz. Aliye karşı çıktıkları için, asırlardan beri  “akılsızlar” olarak bilinmektedirler. Bugüne kadar hiç kimse haricileri haklı bulmadı ve takdir etmedi.


Bugün yapılanlar haricilerin yaptıklarından da öte bir şey.  Başka bir ülkeye sırtını dayayıp kendi  ülkesine ve özellikle de din kardeşlerine ihanet etmek, darbe yapmaya kalkışmak, kardeşlerine kurşun sıkmak  nasıl  izah edilebilir?


Yıllardan beri  Müslümanlara eziyet eden, onları  dışlayan  iktidarlara ses çıkaramayanlar, bugün düşmanlarının bile dindar kabul ettiği iktidara ateş püskürüyor,  her yaptığı icraatı kötü göstermeye çalışıyorlar.


“Aşırı sevgi insanın gözünü kör eder “ derler. Zannediyorum bazı kişilerin  malum kişiye karşı aşırı bağlılıkları yüzünden  olup bitenleri görmeleri mümkün olmamaktadır.  Oysa aylardır yazılıp çizilenlere bir bakmak gerçekleri görmek için kafidir sanırım.


Hatta şu son darbeye kalkışma olayından sonra hala bu cemaatin yanında olmak, ihanete ortak olmaktır.


Farz edelim karşı tarafın hataları  var. O halde yapılması gereken kini, nefreti, düşmanlığı artırmak mı? Yaksa hatalarımızdan dönerek  İslam  kardeşliğini yeniden tesis etmek mi?

İki Müslüman gurup karşı karşıya geldiğinde şuurlu Müslümanlara düşen onların aralarını bulmak, düzeltmektir. İki guruptan biri doğru yola gelmez, hatada Israr ederse doğru yola gelinceye kadar onlarla mücadele etmek gerekir.


Yüce Rabbimden diliyorum ki bu cemaat aklını başına toplasın,  tövbe etsin ve düşmanların oyununa gelmesin.

 

Yazarın Diğer Yazıları