Hatadan Dönmek Fazilettir

Hata insana mahsustur.  Her insan hata edebilir, yanlış yapabilir hatta aldatılabilir. Önemli olan hata yapmamak değil hatada ısrar etmemektir. İyi niyetli insanlar hata yaptığını ya da aldatıldığını anlayınca pişman olur ve hatasından döner, gerekirse özür beyan eder.

Bazı  gurup ve cemaatler hataları gün yüzüne çıktığı halde hala başkalarını suçlamakta kendi hatalarını kabul etmemekte  hatta  düşmanlarla işbirliği yapmaktadırlar.  Bu durum iyi niyetle bağdaşmamaktadır.

Müslümanı  bağlayan şey dinidir. Ölçü din olunca bütün davranış ve muamelelerimizin dinimize uygun olması gerekir.

Pireye kızıp yorgan yakılmaz. Birileri çıkarımıza dokundu diye düşmanla işbirliği yapılmaz ve vatana ihanet edilmez.

Özür dilemek, hatadan dönmek  bu kadar mı zor?  Bir olmak, beraber olmak varken, kardeş kavgası  niye?

 Bugün birlik ve beraberliğe her zamankinden  daha çok muhtacız.

Hariciler Hz. Aliye karşı çıktıkları için, asırlardan beri  “akılsızlar” olarak bilinmektedirler. Bugüne kadar bildiğim kadarı ile hiç kimse haricileri haklı bulmamıştır.

Bugün yapılanlar haricilerin yaptıklarından da öte bir şey. Başka bir ülkeye sırtını dayayıp kendi  ülkesine ve özellikle de din kardeşlerine ihanet etmek nasıl  izah edilebilir.

Yıllardan beri  Müslümanlara eziyet eden, onları dışlayan  iktidarlara ses çıkaramayanlar, bugün düşmanlarının bile dindar kabul ettiği iktidara ateş püskürüyor,  her yaptığı icraatı kötü göstermeye çalışıyorlar.

“Aşırı sevgi  insanın gözünü kör eder “ derler. Zannediyorum bazı kardeşlerimizin  malum kişiye aşırı bağlılıkları yüzünden  olup bitenleri görmeleri  mümkün olmamaktadır.  Oysa aylardır yazılıp çizilenlere bir bakmak gerçekleri görmek için kafidir sanırım.

Farz edelim iktidardakilerin  hataları  var. O halde yapılması gereken kini, nefreti, düşmanlığı artırmak mı? Yaksa  İslam kardeşliğini yeniden tesis etmek mi?

İki Müslüman gurup karşı karşıya geldiğinde şuurlu Müslümanlara düşen onların aralarını bulmak, düzeltmektir. İki guruptan biri doğru yola gelmez, hatada Israr ederse doğru yola gelinceye kadar onlarla mücadele etmek gerekir.

Yüce Rabbimden diliyorum ki taraflar aklını başına toplasın,  İslam kardeşliğinde birleşsin, düşmanın oyununa gelmesin.


Yazarın Diğer Yazıları