Daha Yapmamız Gereken Çok İş Var

Referandum sonuçlarına baktığımızda hem yöneticilerimizin hem de bizlerin yapması gereken birçok görevlerimizin olduğunu anlarız.

Nerede ise iki kişiden biri hayır oyu kullanmıştır. Bunun sebeplerini araştırmak, nerede hatamız eksiğimiz var bilmek, sosyal barışı sağlamak ve kardeşliğimizi tesis etmek için çok önemlidir.

Referandum, tahminlerimizin çok altında sonuçlandı. Öyle anlaşılıyor ki doğuda hala PKK etkisi devam etmektedir. Batının, bu örgütü kullanarak ülkemizi bölüp parçalamak istediğini bütün dünyaya anlatmalıyız. Bu terör örgütünün  kötü emelleri, Batı ile ilişkisi vatandaşa iyice anlatılmalıdır.

PKK  nın bir kürt meselesi olmadığını, asıl meselenin Türkiye’yi bölüp parçalamak olduğunu çok iyi bilmemiz gerekir.  Vatandaşlarımıza bu oyunun, bu ihanetin mutlaka gösterilmesi gerekir.

FETO terör örgütünün yaptıkları, iki  yüzlülüğü hatta düşmanlarla iş birliği yaptığı, her fırsatta dile getirilmelidir.

Birde menfeatine dokunulduğu için kırgınlar ve küskünler vardır. Bunlara da hakikat doğru bir şekilde anlatılmalı, dargınlıklar bir şekilde giderilmelidir.

“İnsanlar nimetin kölesidir” derler. Bugün FETO dan dolayı bir çok aile zarar görmüş, sıkıntıya girmiştir. Esasen bu insanların çoğu aldatılmış, kandırılmış ve oyuna getirilmiştir. Bu ailelerden pek çoğunun iyi niyetli olduğundan şüphe yoktur. Bu insanlar İslam’a hizmet ediyorum derken kendilerini ihanetin içinde bulmuşlardır. Ancak hala aldatıldıklarını, kandırıldıklarını kabullenememektedirler.

Bu cemaate mensup insanlardan birçoğu İslam için canını verecek kadar bağlı insanlardır. Ancak neye alet edildiklerini, kime hizmet ettiklerini hala fark etmiş değildirler. O halde yapılacak iş onlara yanıldıklarını göstermektir.

Gönül almak, gönül kazanmak kolay değildir. Sosyal barışı sağlamak ve bu insanları kazanmak için büyük bir affa,  merhamete ihtiyaç vardır.

Peygamber Efendimiz Mekke’nin fethinde yıllardır kendileriyle savaşan, Müslümanlara eziyet eden müşrikleri affetmişti. Bu büyük af karşısında müşriklerin çoğu Müslüman olmuştu. İşte gerçek başarı bu olsa gerektir.

Huneyn savaşında da süt kardeşini ve bütün esirleri affetmişti. Bu af ve merhamet, bir anda kalplerin değişmesine ve birçok insanın Müslüman olmasına sebep olmuştur.

Bugün de böyle bir affa ihtiyaç olduğunu düşünüyorum. Bu şebekenin elebaşıları hariç diğerlerinin affedilmesi sosyal barış sağlamak ve kardeşlik açısından faydalı olacaktır. Aksi halde bu davada yol arkadaşlarından bir kısmını bile kaybetme tehlikesi vardır.

Bu hususta nefsimiz öne çıkmamalı, büyük bir geniş yüreklilikle mağdurların mağduriyetinin giderilmesi sağlanmalıdır.

Ancak mağduriyetler giderilirken karşı tarafın pişman olması ve FETO nun bir ihanet örgütü olduğunu kabul etmesi gerekir.

Ayrıca yöneticilerimizin daima uyanık olması, haktan, adaletten ayrılmaması, düşmanlarını unutmaması ve güçlü bir Türkiye için ne gerekiyorsa onu yapması gerekir.  Bir anlık rehavet, bütün kazanımları yok edebilir.

Düşmanın oyununa gelmemek ve Büyük Türkiye için daima uyanık, güçlü ve hazırlıklı olmak gerekir.

 

 

 

Yazarın Diğer Yazıları