Nasıl Yaşarsanız Öyle İnanmaya Başlarsınız

Müslümanın kılığı kıyafeti, yediği içtiği, işi gücü İslam’a uygun olmalıdır. Üzülerek belirteyim ki bugün Müslümanların çoğunun kılığı kıyafeti, işi gücü, muamelesi İslam’a uygun değildir. Özellikle kadınların çoğunun kılığı kıyafeti İslam’a aykırıdır.

Müslüman kadınların el, yüz, ayak hariç bütün vücudu avrettir. Yani yabancı (nikâh düşen) erkeklere gösterilmesi haramdır. Yine kadınların giydiği elbiseler ince, şeffaf ve dar olmamalıdır.

Sevgili peygamberimiz “ giyinmiş çıplak kadınlar cennete giremezler hatta cennetin kokusunu dahi alamazlar. Oysa cennetin kokusu uzak mesafelerden alınır.” Buyurmuştur.

Çarşıya pazara çıktığımızda giyinmiş çıplak kadınların ne kadar çoğaldığını görüyoruz. Kimi vücudunu tamamen saran, sıkan gömlek buluz giymiş, kimi çok dar pantolon giymiş, kimi yarı çıplak…

Müslüman kadınların bu şekilde giyinmesi asla caiz değildir. Nasıl oluyorda Müslümanım diyen kadınlar böyle giyinebiliyor.

“Nasıl yaşarsanız öyle inanmaya başlarsınız” denmiştir. Yozlaşma, İslam’dan uzaklaşma işte böyle başlıyor.

İslam bir hayat nizamıdır. Her Müslümanın, inancı, ibadeti, ahlakı, muamelesi kısaca bütün yaşayışı İslam’a uygun olmalıdır.

Batılılar dini bir vicdan meselesi olarak kabul ediyor, sosyal, ticari ve ekonomik hayatta dinin yerinin olmadığını iddia ediyorlar. Ülkemizdeki bir kısım insanlar da Batılılar gibi dini sosyal hayatlarına karıştırmıyor, sadece bir vicdan meselesi olarak görüyorlar. Oysa İslam hayatımızın tamamına yön vermek için gönderilmiştir. İnsanları ilgilendiren, insanların ihtiyaç duyduğu her şeyin cevabı İslam’da vardır.

Ticari hayatımızda yalan, hile, aldatma, fahiş fiyat o kadar yaygın ki…

Bir çok insan helal kazancını yalan söyleyerek, hile yaparak harama çeviriyor. Faizli alış verişlerden vazgeçmiyor.

Kişilerin menfeati daima ön planda. Menfeatine dokunan kim olursa olsun karşı çıkıyor, isyan ediyor, düşman kesiliyor. Oysa Müslüman’ın ölçüsü çıkarı değil daima İslam olmalıdır.

İman, ibadet, ahlak, hukuk, ticaret, ekonomi ve siyasetin temeli İslam’dır. İslam dininin ilgili olmadığı hiç bir alan yoktur.

Bir de bazı insanlar “kimin ne kadar Müslüman olduğunu Allah bilir. Görünüşe bakılmaz.” diyerek kendilerini haklı çıkarmaya çalışıyorlar. Atalarımızın bir sözü var: “Aynası iştir kişinin lafa bakılmaz.”

 Bir başka söz de “ Dışının görünüşü içinin aynasıdır.” Şeklindedir.

Önemli olan itaat, teslimiyet ve dinin kurallarına uymaktır. Kimsenin kalbinde ne olduğunu Allah’tan başka kimse bilemez. Bize göre kişi İslam’a ne kadar uyuyor ve yaşıyorsa o kadar Müslümandır. Ötesini Allah bilir.

Sevgili Peygamberimiz “İman bakımından en kâmiliniz, ahlâkı en güzel olanınızdır.” buyurmuştur.

 

 

Yazarın Diğer Yazıları