Ak Parti’nin İmtihanı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yeniden Ak Pati başına geçti. Biz buna sevindik. Güçlü bir lider hem partiyi ihtilaflardan koruyarak sağlam tutar, birlik ve dirlik sağlar, hem de güçlü liderliği ile heyecan katarak hizmeti çoğaltabilir.

Ak Parti’nin en büyük engeli, kendi ülfet belasıdır. İktidara alışmışlığın verdiği rehavet, gevşeklik, umursamazlıktır. Seçmene çantada keklik muamelesidir. Bu ise tembelliğe, gevşekliğe, heyecansızlığa götürür. Hizmete zarar verir. üstüne ölü toprağı saçar.

Ak Parti’nin  bunu zaman zaman yaşadığını gördük. En çok da seçimlerde “kimi koysak kazanırız” havasıdır. Bu havanın cezasını başta Urfa olmak üzere bazı yerlerde iyi yaşadılar. Fakat çoğu vilayetlerde adaylar ile halkın arası açık maalesef. Halkın aday yoklamasında adı olanlar eleniyor, olmayanlar seçiliyor. Buna belediye seçimleri de dahil. Bazen öyle aday koyuyorlar ki, “bu adam bu şehre layık mı?” diye sorasınız geliyor.

Recep Tayyip Erdoğan sadece bu ülkenin değil, belki bütün Müslüman ülkelerin ve dünya mazlumlarının kendisinden bir şeyler beklediği bir liderdir. Bu beklenti büyük bir sorumluluktur. Ama karşılık bulamazsa büyük bir hüzün ve yıkıma da sebep olabilir. O yüzden işini ciddiye almalı, insan seçerken adalet ve ehliyet ilkelerine dikkat etmeli, değmez insanlara değer vererek halkı karşısına almamalıdır.

“Nasıl olsa alternatifimiz yok” düşüncesiyle, halka hizmet etmeyen, edemeyen, gururlu, kibirli, halka tepeden bakan, hizmet isteyenleri tersleyen insanlara bu milletin karnı toktur.  Fakat hala gerek yasamada, gerekse belediyelerde ve bürokraside böyle insanlar çoktur. Ak Parti’nin  bunları iyi tespit etmesi gerekir.

Bunun için tevazu elden bırakılmamalı, danışmaya önem verilmeli, kanaat önderlerine kulak verilmeli, bilgili ve tecrübeli insanlardan faydalanılmalıdır. Bunu yapacak insanda hem bilgi, hem de ahlak ve fazilet olmalıdır. Böyle olmayan insanlar, fayda yerine zarar verirler.

Yerel seçimler yaklaşıyor.

Bakalım halka tarih vererek söz verdikleri hizmetleri yerine getirmeyenler, hak talebinde bulunanlara cephe açanlar, kişiliklerine bakmadan makamları ile böbürlenenler, bu seçimde aday olabilecekler mi?

Makamlarını hizmet için değilde minnet için kullanan zavallılar, eninde sonunda milletin sillesini yiyecekler ve kendi köşelerinde yalnız öleceklerdir.

Yazarın Diğer Yazıları