Sağlıklı Bir Toplum için Sağlıklı Bireyler Yetiştirelim

Her anne baba evladını en güzel şekilde yetiştirmeye çalışmakla o topluma sağlıklı bir birey kazandırmış olur. Televizyonda, internette ve çevremizde karşılaşmış olduğumuz o kötü haberler  ya eğitimin yeteri kadar verilememesi ya da iyi eğitim verilemeyen arkadaşlardan etkilenme sonucu olmaktadır.

Psikolojisi bozuk olan kişiler tedavi edilirken, “Çocukluğuna inelim” diye klişeleşmiş olarak söylenen bu söz çok da doğru bir sözdür. Bir çocuğun o küçük yaşta bedeniyle, beyniyle birlikte gelişen, etkilenen duygularını önemsemek zorundayız. Çocuğumuza pedagojik açıdan doğru yaklaşmalı onu bir birey olarak görüp o çocukluk döneminin sağlıklı geçmesi için çocuklarımızı önemsemeliyiz.

Çocuğun tüm hayatını etkileyecek olan o çocukluk dönemini mutlu, anne-baba sevgisine, ilgisine doymuş olarak geçirmesi ve yine o yaşlarda dini eğitimin yerleşmesi için gayret etmemiz gerekir.

Çocukluk dönemi dikkat edilmeyen, anne baba sevgisine doymamış o yavrular çocukluk dönemindeki bu boşluklarını farklı ve uygun olmayan yollarla doldurmaya çalışmaktadır. Bu duygularla sokağa çıktığında kötü ahlaklı kişilerin etkisi altında kalıp kendilerini başka yerlerde bulup dönülmez yollara girme tehlikeleri büyüktür.

Pedagog Adem Güneş anne sevgisine doymamış bir çocuğun ileri yaşlarda o boşluğu uyuşturucu bağımlısı, birine hastalık derecesinde bağlanma gibi tehlikeli boyutlara sebep olacağını söylemektedir.

Günümüzde sokakta güvenli şekilde oynayamayan çocuklar dört duvar arasında anne babanın ilgisine sevgisine muhtaç kendini ya TV karşısında ya da internet ortamında bulmaktadır. Kendini bu şekilde oyalayan çocukların anne babalarının da işine gelmektedir. Halbuki çok önemli olan 0-6 yaş döneminde çocuk beyin gelişimini yaşadığı ortamla şekillendirmekte ve yine o dönemde görmüş olduğu duygularla karakterini şekillendirmektedir.

O yaşta hep birlikte oynanan oyunlar, yapılan etkinlikler, anlatılan masallar, yapılan geziler ve çocuğumuza gösterdiğimiz sevgi onun ömrüne, gelişimine yapmış olacağımız en güzel hediye olmaktadır.

Sağlıklı bir toplum için sağlıklı bireyler yetiştirelim. Bize her anlamda emanet olan o yavrularımızı sevgiyle ilgiyle büyütelim. Gerçek anne baba olabilmenin hakkını verelim.

Yazarın Diğer Yazıları