Bayram Çocukları

Bayram deyince hep çocuklar gelir aklıma.

Çocuklar için neler yapılabilir diye düşünür, minik sürprizler hazırlarım. Onları mutlu etmek bayramı hissettirir.

Çoğumuzun bayram hatıraları arasında hediye, bayram harçlığı verenlerin özel ve kalıcı yeri vardır. Çünkü o saf çocuk gönülleri öyle özel bir günde sevindirilmiş ve büyükler tarafından dolaylı olarak bayramın farkındalığı hissettirilmiştir.

Bayram, çocuklukta yeni kıyafetler, harçlık, şeker, hediye demek, akrabalarla bir araya gelme ve doyasıya oyun demek; ileri yaşlarda ise paylaşmak demek, beraberlik demek, muhabbet demek.

Çocukluğumuzda başucumuza bayram kıyafetlerimizi asar, ellerimizi kınalar sabaha kadar heyecandan uyuyamazdık ve sabah olunca güzelce giyinir, babamızın bayram namazından dönüşünü bekler, anne ve babamızın ellerini öperdik. Daha sonra ise büyüklerimizle birlikte kabir ziyareti yapardık. Akrabalarla bir araya gelir doyasıya oynar, bayram coşkusunu yaşardık.

Ne güzel günlerdi!

 Şimdi böyle mi demeyin sakın!

Çocuklarımıza çocukluğumuzda yaşadığımız bayram heyecanını hissettirmeliyiz. Bayram geleneğimizi çocuklarımıza ve torunlarımıza ulaştırabilmek adında bize düşen görevi yerinde getirmemiz gerekir.

Eğer bizler bayramları önemsemez, çocuğumuza o günün farklı bir gün olduğunu hissettiremezsek, yaşlılığımızda yetiştirdiğimiz o evlatlar bayramlarda büyüklerini ziyaret etmek, geleneğini devam ettirmek yerine tatillerde kendilerini oyalayacakları tatil planları yapar, bizler ise gözlerimiz kapıda bekler dururuz. Ve torunlarımıza bırakacağımız bayram geleneğimiz bizimle son bulmuş olur.

Çocuklarımızla bayrama nasıl hazırlanmalıyız?

Evimizi birlikte temizleyebiliriz. Yemeğimizi, çöreğimizi, tatlımızı çocuklarımızı da işin içine katarak dualarla, bayram üzerine konuşarak, şifa dileklerimizle yapabiliriz.

 Üç-beş balon, renkli kağıt alıp evimizi süsleyebiliriz.

 İlla pahalı hediyeler olmasına gerek yok. Hani eskiden kullandığımız okul mendilleri vardı ya onların içlerine şeker, bayram harçlığı, çocukların hoşuna gideceği minik hediyeler koyup, kurdele ile bağlayıp bu hediyeleri çocuklarımızla birlikte etrafımızdaki çocuklara verebiliriz. Birine hediye vermenin, mutlu etmenin mutluluğuyla mutlu olmanın ne kadar güzel bir şey olduğunu bu şekilde tattırabiliriz onlara.

 Daha büyük çocuklar için bayramı anlatan hikaye kitapları, başörtü, seccade, Kur’an meali vs. kitapları alabilir, ellerimizle hediye paketi yapabiliriz.

Peki kurban bayramını çocuklarımıza nasıl anlatırız?

Kurbanın kesilip yenmekten başka bir anlamı olduğunu anlatmamız gerekir.

Sonra kurbanın şükür niyetiyle kesildiğini, Hz. İbrahim ve Hz. İsmail’in kıssasını, Allah’ın Hz. İbrahim’e kurban etmesi için koç gönderdiğini çocuğumuzun yaşına uygun şekilde anlatabiliriz.

Kurbanın kesilirken köşelere kaçıp korkan yavrumuzun yanına gidip yaşına uygun şekilde onlara bunun Allah’ın emri olduğunu, hem hayvanların canının acımadığını, hayvanların kurban edilerek et yiyemeyen kardeşlerimizle paylaştığımızı, bu şekilde yaptığımızda Rabbimizin hoşuna gideceğini anlatarak dağıtma işlemini yine çocuklarımızla yapabiliriz.

Ağız tadında, Rabbimizin kabul buyurduğu bayramlarımız olsun İnşallah.

Çocuklarımızın da çocuklarına o tatlı bayram hatıraları bırakabilmesi dileklerimle.                                                                                        

 

 

 

 

 

 

Yazarın Diğer Yazıları