Evet, Dünya Beşten Büyüktür

Geçtiğimiz günlerde ABD başkanı Trump’un, Kudüs’ün İsrail’in başkenti olarak tanıması kararına, irili-ufaklı hemen hemen bütün dünya devletleri tepki göstermişti. ABD başkanının söz konusu sorumsuz kararına başta Türkiye olmak üzere, İslâm ülkelerinin tepkisi ise çok daha fazla olmuştu. Üç semavi dince de kutsal kabul edilen Kudüs ve çevresi, İslâm dünyası için sanki çok daha fazla önem verilen apayrı bir yer gibi geliyor bizlere. Zira, “Etrafının mübarek kılındığı” ayeti kerimeyle sabit olan ve aynı zamanda ilk kıblemiz olma özelliğine de sahip olan Mescidi Aksa Kudüs şehrinde yer almaktadır. Ayrıca Kudüs şehrinde ilk dönem İslâm kültür ve uygarlığına ait birçok sanat eseri bulunmaktadır.

ABD başkanının söz konusu Kudüs kararına, İslâm ülkeleri içerisinde en fazla tepkiyi gösteren devlet şüphesiz Türkiye olmuştu. Bunun bir göstergesi olarak Türkiye konuyu, dönem başkanlığını yaptığı İslâm İşbirliği Teşkilatının gündemine taşıyarak, söz konusu teşkilatın İstanbul’da olağanüstü bir şekilde toplanmasını sağlamıştır. Türkiye’nin çağrısıyla, 13 Aralık 2017 tarihinde İstanbul’da toplanmış olan İslâm İşbirliği Teşkilatı İslam Zirvesi Konferansı Olağanüstü Toplantısından “Doğu Kudüs’ün Filistin Devleti’nin başkenti olarak kabul edilmesi” gibi Kudüs’ün geleceğiyle ilgili çok önemli bir karar çıkmıştır.  

 Daha sonraları ise konu, Mısır’ın girişimleri sonucunda BM Güvenlik Konseyi gündemine taşınmıştır. BM Güvenlik Konseyi'nde oylanan ve ABD hariç konsey üyesi diğer 14 devletin destek verdiği "tüm devletleri Kudüs şehrinde diplomatik misyon kurmaktan vazgeçmeye " çağıran karar tasarısı ABD’nin vetosuyla reddedilmiştir.  ABD’nin vetosu sebebiyle, BM Güvenlik Konseyi tarafından reddedilmiş olan söz konusu karar tasarısı ardından harekete geçen Türkiye ve Yemen konuyu BM Genel Kurulu gündemine taşımışlardır. Bunun sonucunda harekete geçen BM Genel Kurulu konuyu gündemine alarak 21 Aralık 2017 tarihinde toplanmıştır. Böylece, Türkiye ile Yemen tarafından hazırlanmış olan ve Birleşmiş Milletlere (BM) üye tüm devletlere "Kudüs'te diplomatik misyon kurmaktan kaçınma" çağrısı yapan karar tasarısı, BM Genel Kurulu'nda dokuza karşı 128 oyla kabul edilmiştir.

Başta Türkiye olmak üzere bütün İslâm dünyasını ve irili-ufaklı bütün dünya devletlerini memnun etmiş olan BM Genel Kurulunun söz konusu bu kararı, ABD’nin küresel hegomanyasının sona ermeye başladığının en büyük göstergesidir. Gelinen noktanın şüphesiz en önemli hususiyetlerinden birisi de, söz konusu BM Genel kurulu oylamasında, hiçbir AB devletinin ve güvenlik konseyine daimi üye hiçbir devletin ABD’yi desteklememiş olmasıdır. Bu da ABD’nin kendi siyasi ve ekonomik çıkarları için bütün dünyada uygulamış olduğu küresel emperyalizme karşı duyulan nefretin en büyük göstergesidir. Yani artık ABD Asya, Avrupa ve diğer dünya kıtalarda yer alan devletlere rağmen, kendi keyfi küresel hegomanyasını devam ettiremeyecektir. Bu noktadan sonra muhtemeldir ki;  siyasî, askerî ve ekonomik potansiyeli ne olursa olsun artık hiçbir devlet, diğer devletlere rağmen herhangi bir konuda tek başına belirleyici olamayacaktır.

Netice itibarıyla ifade edilecek olursa, Cumhurbaşkanımızın yıllar önce ifade ettiği gibi “Dünya Beşten Büyüktür.”  Hatta bunun bir adım ötesi olarak ifade edilecek olursa, ‘Dünya ABD’den de büyüktür.’ Söz konusu bu tespitlerin en büyük kanıtı ise, BM Genel Kuruluna katılan devletlerin hazırlanan tasarıya, ABD’nin her türlü tehditlerine rağmen, ABD’ye karşı vermiş oldukları evet oylarıdır.          

Karar bağlayıcı değil.

 

 

Yazarın Diğer Yazıları