İmtihandan Kaçış Yok


Ucunda ölüm de olsa, dinimizden dönmeyeceğiz. “çağdaş yaşam, batıcılık, sekülerizm, laiklik, pozitivizm, ateizm…” adı altında bize dayatılan dinsizliği asla kabul etmeyeceğiz.

 

Bizim haklarımızı elimizden alarak utanmadan “ancak bir parya gibi, ikinci sınıf bir insan, bir köle gibi yaşamaya razı olursak” varlığımıza lütfen tahammül edebileceklerini söyleyen insan müsveddelerini asla tanımayacağız.

 

Aslında bizim bütün zayıflığımız, acizliğimiz, dolayısıyla acımız ve üzüntümüz, kendi güç kaynağımızdan kopmaktan kaynaklanmaktadır. Kendi güç kaynağımız, “kendisinden başka güç ve kuvvet olmayan” ulu Allah'tır. Biz ondan uzak düşmemizden çekiyoruz ne çekiyorsak. Ona döndüğümüzde, Kur'an aracılığı ile O'nunla konuştuğumuzda, bütün gam ve kederimiz bitiyor, bütün karanlıklar dağılıyor ve bütün putlar yere serilip kırılıyor.

 

O, bizi deneyeceğini söylüyor. Herkes denenecek. Geçmişte kalanlar denendi, siz de deneneceksiniz. Bundan kaçış yok.

 

Evet, imtihandan kaçış yok…

 

Bu denemeden, bu sınamadan, bu sınavdan başarılı çıkmanın yolunu ve yordamını Allah Teala bize açık seçik anlatıyor Kur'an-ı Kerimde. Hatta bizden daha kötü şartlarda, daha olumsuz ortamlarda yaşayanların ve kazananların, bazen de kaybedenlerin kıssalarını anlatıyor bizlere, hisseler almamız için.

 

Bir Hz. Yunus vardı. O kadar bunalmıştı ki, izinsiz çekmiş gitmişti ülkesinden. Sorumluluklarını arkasına atmıştı farkında olaraktan veya olmayaraktan.

 

Ne oldu?

 

“Denize atıldı” diyor Kur'an-ı Kerim.

 

Ve bir balık yuttu onu.

 

Denizin karanlıklarında iken bütün insanlar dostu olsa ne yazar? O dolaşıp duran koca balığın karnından kim çıkarabilir onu? Kimse çıkaramaz. Kimsenin gücü yetmez buna, çok isteseler bile…

 

Ama sadece ve ancak biricik Allah Teala'nın gücü yeter buna. Yukarıda, “kendisinden başka güç ve kuvvet olmayan” ulu Allah” demiştik ya, ancak onun gücü yeter ve Hz. Yunus işte O'na yalvarma akıllılığını yaptı. O mu yaptı, yoksa ona Allah mı yaptırdı? Derin mevzular…

 

Ve Yunus O'na yalvardı. Yalvardı ve kurtuldu.

 

Bizim de kurtuluşumuz O’na dönme ve yalvarmadan geçer.

Yazarın Diğer Yazıları