Allah’ı Herkesten Çok Sevmeliyiz

 Allâh’ı gerçekten seven bir kul, Oʼnun Habîbiʼne tâbî olur. Peygamber’e tâbî olan bir kulu da Allah Teâlâ sever. Böyle bir çizgiden uzak kalanlar için «Allah sevgisi» kuru bir iddia olmaktan başka bir mânâ taşımaz


Allah Teâlâ’yı ve Resulünü seven, onlara itaat ve uymada karşılarına ana baba, hısım akraba gibi sevdikleri de çıksa, ev bark, çiftlik çubuk da olsa, ticaret ve ziraat da olsa, altın ve gümüş de olsa, asla onlara iltifat etmez, tercih edip üstün tutmaz. Müslüman, Allah Teâlâ’yı ve Resulünü kimseye değişmez.


Allah Teâlâ şöyle buyuruyor:


Bir Müslüman Allah’ı Peygamberi ve onların yolunu babasından, anasından, çocuklarından, eşinden, kardeşlerinden, soyundan sopundan, malından mülkünden, işinden ve ticaretinden, evinden barkından daha fazla sevecektir. (Tevbe, 24)


Cenâb-ı Hak buyuruyor:


“İnsanlardan bazıları Allah’tan başkasını Allah’a denk tanrılar edinir de onları Allah’ı sever gibi severler. İman edenlerin Allah’a olan sevgileri ise (onlarinkinden) çok daha fazladır...” (Bakara, 165)


Rasûlullah (sav) da şöyle buyurdular:


“Dünyaya karşı zâhid ol, ona rağbet gösterme ki, Allah seni sevsin. İnsanların ellerinde bulunan şeylere karşı zâhid ol, onları isteme ki, insanlar da seni sevsin.” (İbn-i Mâce, Zühd, 1)


Yine Peygamber Efendimiz buyurdular:


Bir Müslüman îmânın zevkine varabilmek için Allah’ı ve Rasûlü’nü herkesten fazla sevecektir. (Buhârî, Îmân 9, 14, İkrah 1, Edeb 42;)


Dâvûd (as) şöyle dua ederdi:


Allah’ım! Senden seni sevmeyi, seni sevenleri sevmeyi ve senin sevgine ulaştıracak amelleri sevmeyi dilerim. Allah’ım! Senin sevgini bana canımdan, ailemden ve soğuk sudan daha ileri kıl!. (Tirmizî, Daavât 72; Ahmed b. Hanbel, Müsned, V, 243;)


Rabbim bizi de o güzel kullarından eyle. Bunun için bize mücahede gücü ver.


Amin.

Yazarın Diğer Yazıları