Kıssadan Hisse Lazım

Bana birisi bir hikaye göndermiş. Okudum ve beğendim. Hikaye bu ya, olmuş veya olmamış ne fark eder, biz kıssadan hisseye bakarız diyenler okusun. Umarım onlar da beğeneceklerdir.

Bir gün yaralı bir kuş Hz. Süleyman’a gelerek bir dervişin kanadını kırdığını söyler.

 Hz. Süleyman dervişi hemen çağırtır ve ona sorar:

- Bu kuş senden şikâyetçi, neden kanadını kırdın? Derviş kendini şöyle savunur:

- Sultanım, kuşu avlamak istedim. Önce kaçmadı, yaklaştım yine kaçmadı. Teslim olacağını düşünüp atladım. Yakalayacağım esnada kanadı kırıldı.

Hz.Süleyman:

- Bak, bu adam haklı, niye kaçmadın? O sinsice yaklaşmamış, hakkını savunabilirdin. Şimdi kolum kırıldı diye şikâyet ediyorsun.

Kuş kendini savunur:

- Onu derviş kıyafetinde gördüğüm için kaçmadım. Avcı olsa hemen kaçardım. Derviş olmuş birinden bana zarar gelmez diye düşündüm.

Hz. Süleyman bu savunmayı doğru bulur ve kısasın yerine getirilmesini ister. “Kuş haklı, hemen dervişin kolunu kırın” diye emreder.

Ancak bu emre kuş itiraz eder:

- Efendim, sakın böyle bir şey yaptırmayın” diyerek öne atılır.

- Neden? diye sorar Hz. Süleyman.

Kuş sebebini şöyle açıklar:

- Efendim, dervişin kolunu kırarsanız, kolu iyileşince yine aynı şeyi yapar. Siz en iyisi bunun üzerindeki derviş elbisesini çıkarın. Çıkarın ki, benim gibi kuşlar bundan sonra aldanmasınlar!

Sübhanellah!

Kuşlar hakkında inceleme yapan bilim adamları ne der bilemem, ama bizde kuş aklı ile ilgili sözler ile bu hikayedeki kuşun aklı çelişiyor doğrusu. "Kuş kadar aklı yok" derler mesla. "Kuş beyinli" derler.

Benim bu hikayeyi buraya almamın asıl amacı, “FETÖnün terör örgütü olmadığını” söyleyerek hala o haini sevip destekleyenlere "kuş beyinli" demenin vebaline dikkat çekmektir.

Eğer bir insanda “"kuş kadar akıl varsa” bu ihaneti anlar ve zaten sakalsız olan sözde o hocanın cübbesine ve birbirini tutmayan çelişki dolu sözlerine aldanmaz.

Yok, eğer birileri hala o haini sevmeye devam ediyorsa ona asla “kuş beyinli” diyemeyiz. Zira o zaman cümle kuşlar bizden şikayetçi olurlar, haberimiz olsun.

 

Tüm Yazılar