İslamiyat Kategori
Af ve Hoşgörü

Bize kötülük yapanları mahkemeye verebilir, cezalandırılmasını isteyebiliriz. Ama Allah(cc.) affetmemizi, bağışlamamızı tavsiye etmektedir. “Bir kötülüğün cezası yine onun gibi bir kötülüktür, ama kim affeder ve bağışlarsa onun mükafatı Allaha aittir. Şüphesiz ki Allah, zalimleri sevmez.” (Şura, 40.).

Af ve müsamahaya, hoşgörüye en yakınlardan başlamak şüphesiz en güzelidir. İnsan her an beraber yaşadığı eş ve çocuklarının kusurlarını bağışlamalıdır.Yuvada huzur ve mutluluk ancak böyle korunur.Rabbımız da bunu  tavsiye eder: “Ey iman edenler! Eşlerinizden ve çocuklarınızdan size düşman olanlar vardır; Onlardan sakının. Ama affeder, kusurlarını başlarına kakmaz, hoş görür ve bağışlarsanız, bilin ki Allah çok bağışlayan, çok merhamet edendir. Doğrusu mallarınız ve çocuklarınız sizin için birer imtihandır. Büyük mükafat ise Allahın yanındadır.” (Teğabun,14-15.)

Af, insanın izzet ve değerini artırır. Düşmanlıkları dostluğa çevirir. İnsanı bir çok sıkıntılardan da kurtarır.Şu hikmeti iyi değerlendirmeliyiz: “Hem iyilik de bir değildir, kötülük de. Kötülüğü en güzel bir şekilde sav. O zaman seninle kendi arasında bir düşmanlık olan kişinin, sanki samimi bir dost gibi olduğunu görürsün. Bu olgunluğa ancak sabredenler kavuşturulur, buna ancak hayırdan büyük bir pay sahibi olanlar eriştirilir.”(Fussilet, 34-35.)

Resulullah(sav) Efendimiz’in hayatı baştan sona af ile doludur. Mekkeliler O’na ve ashabına yıllarca ne eziyet ve işkenceler, ne suikastlar yaptılar. Mekkeyi fethettiğinde sevgili Peygamberimiz(sav.)in yerinde bir başkası olsaydı, o şehirde taş üstünde taş, omuz üstünde baş komazdı. Ama O ne yaptı? Affetti. Fakat karlı çıktı. Ya kendini taşlayan Taif’lileri? Ya Hz. Hamzayı şehit edenleri? Ciğerini söküp çiğneyenleri?... Hep affetti.

Bir Müslüman olarak bunlardan ders ve ibretler almalı, kusurları affetmeli, düşmanlıkları bitirmeli, küsmelerden, kırılmalardan uzak olmalıyız. Kendimiz öyle olduğumuz gibi, bu durumda olanların arasını bulmalı, küsleri, kırgınları barıştırmalı, gerekiyorsa bunun için fedakarlıklara katlanmalıyız.