İslamiyat

Kazf / Namusa İftira

Tarih: 10 ay önce

Kazf, zina iftirasında bulunmak demektir. Namuslu, iffetli Müslüman kadınlara zina isnadında bulunmak kitap ve sünnetle haram kılınmıştır ve büyük günahlardan sayılmıştır.  Kim böyle bir isnatta bulunursa dört erkek şahit getirip  ispat edecektir.  Yoksa kendisine seksen sopalık had cezası verilir, Allah-u Teala şöyle buyurmaktadır:  


وَالَّذ۪ينَ يَرْمُونَ الْمُحْصَنَاتِ ثُمَّ لَمْ يَأْتُوا بِاَرْبَعَةِ شُهَدَٓاءَ فَاجْلِدُوهُمْ ثَمَان۪ينَ جَلْدَةً وَلَا تَقْبَلُوا لَهُمْ شَهَادَةً اَبَداًۚ وَاُو۬لٰٓئِكَ هُمُ الْفَاسِقُونَۙ

اِلَّا الَّذ۪ينَ تَابُوا مِنْ بَعْدِ ذٰلِكَ وَاَصْلَحُواۚ فَاِنَّ اللّٰهَ غَفُورٌ رَح۪يمٌ


"İffetli kadınlara iftira atan, sonra da dört şahit getiremeyen kimselere seksen sopa vurun ve artık onların şahitliklerini asla kabul etmeyin. İşte onlar yoldan çıkanların ta kendileridir. Bundan sonra tövbe edip hallerini düzeltenler müstesna. Allah çok bağışlayıcıdır, çok esirgeyicidir." (Nur, 4-5.)


Tövbe ile fasıklıktan kurtulsalar bile ömür boyu şehadetleri kabul edilmez. 


Ebu Hüreyre'den: Rasulullah (sav) şöyle dedi:


"Yedi büyük günahtan sakınınız. Denildi ki: Nedir bunlar ey Allah Rasülü? Dedi ki: Allah'a ortak koşmak, sihir yapmak, Allah'ın haram kıldığı bir canı haksız yere öldürmek, faiz yemek, yetimin malını yemek, savaş günü meydandan kaçmak ve iffetli, namuslu bir kadına zina iftirasında bulunmak.” (Buhari, vasaya, 2560)


Buna göre mükellef ve serbest irade sahibi birisi Müslüman ve iffetli bir kadına zina iftirasında bulunursa, seksek kırbaç cezası ile cezalandırılır. Had cezasının vurulabilmesi için bulundurulması gereken iffetli olma şartları beş tanedir. Bunlar: 1- Akıllı olmak. 2- Hür olmak 3- Müslüman olmak 4- Zina yapmaktan korunmuş, iffetli olmak. 5- Benzeri ile cinsi ilişkide bulunacak kadar büyük yaşta olmak.