İslamiyat

Milli Ve Manevî Değerlerimiz Kaybediyoruz

Tarih: 1 yıl önce


Her geçen gün milli ve manevi değerlerimiz kayboluyor. Özellikle gençlerimizin milli ve manevi değerlerimizi yeterince önemsemediğini görüyoruz.

 

Milleti millet yapan değerler, o milletin dini, dili, kültürü ve vatanıdır.  Bu değerlere sahip çıkmadan, korumak için gerekli çabayı göstermeden sorumluluğumuzu yerine getirmiş olamayız. Ülkemize bir bakalım. Bu millet hangi dine mensuptur?  Günlük ve sosyal hayatımıza bir bakın kaç insan namaz kılıyor,  kaç insan helale- harama dikkat ediyor?

 

Aynası iştir kişinin lafa bakılmaz demiş atalarımız. Eğer bir insanın kılığı kıyafeti, yediği, içtiği, davranışları, ahlakı, düşüncesi, muamelesi İslam’a uygun değilse o insanın Müslümanlığına ne kadar itibar edebiliriz.

 

Peygamberimiz zamanında hüküm bildiren bir  âyet geldiğinde sahabe anında o hükmü uyguluyor, uygulamakta tereddüt bile etmiyordu.

 

Hz. Aişe validemiz anlatıyor: ” Tesettür âyeti gelmişti. Bir kısım ashab inen âyeti çevreye duyurdular. Ertesi sabah bütün Ensar ve Muhacir hanımlarının mütesettir olarak namaza geldiklerini gördüm. Hayret ettim ve namazdan sonra onlara sordum. Siz bu elbiseleri nasıl temin ettiniz? Onlar “ biz sabaha kadar uyumadık ki” diye cevap verdiler.”

 

Bir de Enes b. Malik’e kulak verelim: “  Bir kısım sahabe çölde oturmuş içki içiyor eğleniyordu. Bir münadi atına binmiş olduğu halde süratle üzerimize doğru geldi ve içkiyi yasaklayan âyeti okudu. O anda bazı sahabe kadehini  dolduruyor,  bazıları da  ağzına götürüyordu. Âyeti  işitir işitmez hepsi  ellerindeki kadehi  yere döktüler. Hiç kimse bir yudum daha içmedi”

 

İşte gerçek iman, gerçek teslimiyet, gerçek Müslümanlık  bu olsa gerektir. Ya bu günün insanı.  Hocalar yüzlerce defa İslam’ın yasaklarını, yasaklarla ilgili ayetleri okuduğu  halde hiç kimse bildiğinden şaşmıyor, yanlışından geri dönmüyor. Öyle zannediyorum ki, asrımızın en mühim meselesi iman zayıflığıdır.  Açıkça inkâr etmiyorlar ama imanın gereği amelleri de yapmıyor, yerine getirmiyorlar.

 

 

Yabancı milletleri taklit etmekte asla tereddüt etmiyor, gördüklerini, öğrendiklerini anında uyguluyorlar. Bunu  yapanların aslında kime inandıkları çok açık.  Bir İnsan Allah’a itaat edeceği yerde  başka milletleri taklit ediyor, modaya uyuyor, modanın peşinde koşuyorsa  düşündürücü değil mi?

 

 Sahabenin Kur’an’ı harfiyyen günlük hayatına uyguladığı gibi, günümüz insanlarının çoğu da modayı harfiyyen uygulamaya çalışmaktadır. Bunu yaparken de yaptığı işin İslâm’a uygun olup olmadığına bakmamaktadırlar.

 

 

Netice olarak her geçen gün imanımız zayıflamakta dolayısı ile milli ve manevi değerlerimiz kaybolmaktadır.  Eğer güçlü bir millet olmak istiyorsak bu değerlerimize sahip çıkmalı ve gençliğimize milli ve manevi değerlerimizin önemini kavratmalıyız.

 

           

             

 

 


...
Ramazan PAK
2 Yazı

İmanımızı Sorgulamalıyız Tarih: 7 ay önce