İslamiyat

İman Azim Kararlılık

Tarih: 11 ay önce

İslam davetçileri Sevgili Peygamberimizi (sav) örnek alarak önce karar vermelidirler; bu davet kime, ne pahasına, nereye kadardır? Yani hedef nedir, neyi beklemektedirler?                                             

Sevgili Peygamber Efendimizin (s.a.v.) hayatında önce bir karar vardı. İman ile karar aynı şeydir herhalde. Sonra da imanın devamı vardı. Bir yere kadar değildi. İşte buradan kararlılık ve azim fışkırır. Davet ehli karalıdır, azimlidir, sabırlıdır, çünkü imanlıdır. Sevgili Peygamber Efendimizin (s.a.v.) bu tavrını dostları kadar düşmanları da bilir ve tasdik ederlerdi. Evet, dost ve düşmanları onun karar ve azmini biliyor, ona göre hareket ediyorlardı. Çünkü kaç kere onu tecrübe etmişlerdi. Alay edip aşağıladılar olmadı. Tehdit edip korkuttular, olmadı. Bir nefsin reddemeyeceği çok cazip teklifler sundular, olmadı. “Eğer güneş sağ elime, ay da sol elime verilse, Allah bu davayı ya galib getirinceye veya bu dava uğrunda ben helâk oluncaya kadar bu davamı terk etmem” diyordu. Bilmem ki bir karar vermenin ve onda sabitkadem olarak devam etmenin söz olarak bundan daha güzel ifadesi ve hareket olarak bundan daha güzel örneği olabilir mi? Böyle bir adamın davasını terk etmesini istiyorsanız, onu öldürmeye karar vereceksiniz. Nitekim onlar da öyle yaptılar. Ama davanın asıl sahibi buna izin vermedi!                                                               

Bu duruş, görünüşte güçlü bile olsa düşmanı umutsuz kılarak iradesini çözer, mücadele azmini bitirir ve teslim olmaya mecbur eder. Bu duruş, davetçi için zaferi elzem kılan muhteşem bir duruştur. Bu duruş, çağlar boyu örnek alınacak asil bir duruştur. Bu yüzden bütün İslam davetçilerinin duygularını ifade eden Mehmet Akif Ersoy’un şu şiiri, sanırım o iman, azim ve kararlılığı bildirme bakımından muhteşemdir:

Cehennem olsa gelen, göğsümüzde söndürürüz. 
Bu yol ki Hak yoludur, dönme bilmeyiz, yürürüz; 

Düşer mi tek taşı sandın harim-i namusun, 
Meğer ki harbe giden son nefer şehid olsun. 

Şu karşımızdaki mahşer kudursa, çıldırsa, 
Denizler ordu, bulutlar donanma yağdırsa, 

Bu altımızdaki yerden bütün yanardağlar 
Taşıp da kaplasa âfakı bir kızıl sarsar, 

Değil mi cephemizin sinesinde iman bir; 
Sevinme bir, acı bir, gaye aynı, vicdan bir; 

Değil mi ortada bir sine çarpıyor, yılmaz, 
Cihan yıkılsa emin ol bu cephe sarsılmaz!

 


...
Cemal NAR
477 Yazı

“Millet”in Başına Gelen Felaket Tarih: 5 ay önce