Aşırı Sevgi İnsanın Gözünü Kör Eder


Her insanın sevmeye, sevilmeye ihtiyacı vardır. İnsan güzeli  ve  kendisine iyilik edeni sever. Ancak her hususta olduğu gibi sevgide de mutedil olmak gerekir. Aşırı sevgi insanın gözünü kör eder denmiştir.


Merhum Necip Fazıl der ki; Allah’ı sev. Ne kadar? Seve bildiğin kadar.  Çünkü Allah’ı sevmede sınır yoktur.


 Peygamber Efendimizi sev. Ne kadar? Sevebildiğin kadar. Ancak Allah kadar değil.  


Eşini, dostunu, hocanı, şeyhini sev. Ne kadar? Sevebildiğin kadar. Ancak peygamber kadar değil.


Eğer kişi hocasını, şeyhini Allah sever gibi severse ya da Peygamber sever gibi severse aşırı gitmiş olur ki,  bu sevgi onu yoldan çıkarır, saptırır.


İnsan annesini sever. Çünkü ondan çok iyilikler görmüştür. Annesi  yememiş yedirmiş giymemiş giydirmiştir. “Bir fincan kahvenin kırk yıl hatırı vardır” derler. Bunca iyilik elbette   unutulamaz.


İnsan hocasını ve şeyhini de sevebilir. Ancak bu sevgide de ölçülü olmak gerekir. Eğer kişi şeyhini, Allah sever gibi severse yani Allah’a itaat edeceği yerde şeyhine itaat ederse, işte aşırı gitmiş ve yoldan çıkmış olur.


İnsanlar zaman zaman sevgi ve saygıda aşırı gitmekte, doğru yoldan sapmaktadır. Ülkemizde  batıl inançların, sapık fikirlerin ortaya çıkmasının bir sebebi de sevgide aşırı gitmektir.


Bu konuda pek çok örnek verilebilir. Ama ben Fethullah Gülen cemaatinden örnek vereceğim. Fethullah cemaatinin bu zatı kâinat imamı, mehdi veya kurtarıcı olarak gördüğü artık herkesin malumudur. Bu zatı, cemaati  o kadar seviyor  ki, bunca hatalarını, günahlarını ihanetlerini görmemektedirler.


Bunca olaylar oldu, sırtını  Amerikan  derin devletine dayadı, ihtilal yapmaya kalkıştı, onca insanın şehit olmasına, yaralanmasına sebep oldu,  fakat  bu cemaatin mensupları  hala  gözlerini kapamakta ve gerçekleri görmemektedirler.


Aşırı sevgi  bir âfettir.  Çünkü  cemaatin aşırı sevgisi  hem kendilerine hem de ülkemize, milletimize zarar vermektedir.


Düşünün İslam düşmanları ile birlik oluyorlar, onları ülkemize karşı kışkırtıyorlar da bu ihaneti görmüyor, kabul etmiyorlar.

Eğer bu insanlar Allah ve Rasulünü daha çok sevselerdi,  ihanet içerisinde olmazlar, yanlışı hemen görebilirlerdi. Çünkü  İslam sırat-ı müstekimdir. Hakiki bir Müslüman ne vatanına ihanet eder, ne de düşmanlarla iş birliği yapar.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

,

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Yazarın Diğer Yazıları